Wiosenny detoks czyli oczyszczanie organizmu – jak wrócić do formy po zimie?

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. W przeciwieństwie do niektórych z nas. Po zimie często odczuwamy nagły spadek sił witalnych, jesteśmy zmęczeni i ociężali. Okazuje się, że w pasie przybyło kilka centymetrów, ulubione jeansy zrobiły się za ciasne, a wejście po schodach zajmuje więcej czasu niż zwykle. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na szybki powrót do formy? Pomocne może okazać się oczyszczanie organizmu. Jak w bezpieczny sposób przeprowadzić detoks? Dowiedz się, w jaki sposób zmodyfikować swoją dietę i które ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze.

  • Oczyszczanie organizmu po zimie – dla każdego?
  • Bezpieczny detoks
  • Dieta warzywno-owocowa
  • Złote zasady oczyszczania
  • Przeciwwskazania do stosowania diety oczyszczającej
  • Wsparcie detoksu – aktywność fizyczna
Oczyszczanie organizmu po zimie – dla każdego?

Oczyszczanie organizmu po zimie – dla każdego?

Dieta oczyszczająca jest zalecana zwłaszcza dla osób, które w okresie wiosennym cierpią na dolegliwości tj. ból głowy, ciągłe zmęczenie, bóle stawowe, obniżona odporność organizmu. Co do zasady, sprawnie funkcjonujący organizm ma własne, skuteczne mechanizmy na oczyszczanie. Jeśli nasza dieta jest urozmaicona, a układ trawienny funkcjonuje bez zarzutów, nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych zmian do swojego stylu życia. Celem diety oczyszczającej jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. To prowadzi do utraty zbędnych kilogramów, poprawia się wygląd skóry, staje się ona nawilżona, odżywiona, pozbawiona niedoskonałości. W jaki sposób przeprowadzić detoks organizmu, by był on bezpieczny dla zdrowia?

Bezpieczny detoks

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych, ale należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pamiętajmy przede wszystkim, że detoks powinien trwać kilkanaście dni. Kilkudniowa głodówka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim zdecydujemy się zmodyfikować swoją dietę, najlepiej skontaktować się ze specjalistą (np. dietetykiem). Zanieszczyczenia organizmu mogą mieć różną postać. Innej diety wymaga organizm zatruty metalami ciężkimi, innej ten zakwaszony, a jeszcze innej osoba z zaburzeniami jelitowymi powstałymi na skutek przyjmowania zbyt małej ilości błonnika pokarmowego. Niezależnie od rodzaju diety, powinniśmy pamiętać, że oczyszczanie wymaga eliminacji pewnych szkodliwych czynników. Unikajmy picia alkoholu, kawy, herbaty oraz spożywania smażonych potraw.

Dieta warzywno-owocowa

To jedna z propozycji diet oczyszczających, która zbiera pozytywne opinie dietetyków. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na zastosowaniu detoksykującej głodówki. Ilość kalorii spożyta w ciągu tego dnia wynosi około 800. Kolejny etap to lekkostrawna dieta obejmująca od 1000 do 1500 kalorii dziennie. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców sprawia, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Czujemy się syci i mamy dużo energii. Nasze jelita działają sprawniej, co prowadzi przeważnie do utraty zbędnych kilogramów nagromadzonych w okresie zimowy. Pamiętajmy, aby wybierać zwłaszcza te owoce i warzywa, które zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. Pozwala on oczyścić jelita z zalegających w nich metali ciężkich, cholesterolu, cukru i szkodliwych tłuszczy trans. Urozmaiceniem tej diety będą soki owocowo-warzywne przygotowywane w domowym zaciszu. Z pewnością warto zainwestować w sokowirówkę. Zrezygnujmy z gotowych soków dostępnych na sklepowych półkach. Te zawierają zbędne dodatki tj. cukry, konserwanty i sztuczne barwniki.

Złote zasady oczyszczania

Oczyszczanie organizmu – złote zasady

Każdy detoks wymaga przyjmowania większej ilości płynów. Powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie. Świetnie sprawdzi się woda z dodatkiem soku z cytryny lub octu jabłkowego. Warto przekonać się do ziołowych herbatek. Napa z czystka, dziurawca, czy też rumianku wspomoże proces oczyszczania. Zrezygnujmy z kawy i czarnej herbaty. Nie zapominajmy o spożywaniu co najmniej raz dziennie produktów mlecznych tj. kefiry i jogurty naturalne. Będą one wsparcie dla naszej mikroflory jelitowej. Podobne działanie mają kiszonki (kapusta, ogórki). Śmiało możemy również pić sok z kiszonek, nie przekraczając jednak ilości ½ szklanki dziennie. Ważne jest także ograniczenie spożywania cukru i soli. To czas na pożegnanie się ze słodyczami. Wielbiciele słodkości mogą pozwolić sobie raz na jakiś czas na zamienniki w postaci samodzielnie przygotowanych batoników. Do ich przygotowania wystarczą płatki owsiane, wiórki kokosowe, daktyle, orzechy oraz kakao. Pamiętajmy również, że wieczorem nasz metabolizm zwalnia. Spożywajmy lekkostrawne, niezbyt obfite kolacje.

Przeciwwskazania do stosowania diety oczyszczającej

Oczyszczanie organizmu jest bezpieczne, o ile odbywa się pod kontrolą lekarza i z zachowaniem podstawowych zasad opisanych powyżej. Istnieje jednak grupa osób, które nie powinny korzystać z detoksu. Dotyczy to przede wszystkim chorych na wrzody żołądka oraz wszelkie schorzenia wątroby. Co więcej, duża ilość owoców i warzyw w diecie nie jest wskazana także dla osób z zespołem jelita wrażliwego. Także cukrzycy powinni skonsultować z lekarzem zamiar wprowadzenia diety oczyszczającej.

Wsparcie detoksu – aktywność fizyczna

Wsparcie detoksu – aktywność fizyczna

Dieta to nie wszystko. Powrót do formy po okresie zimowym wymaga również regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Pod wpływem ruchu nasz metabolizm przyspiesza. Wcale nie trzeba katować się intensywnymi i wykańczającymi treningami. Na początek wystarczy 20 minut ćwiczeń przez 2-3 dni w tygodniu. Dzięki aktywności fizycznej dotleniamy nasz organizm oraz wspomagamy rozwój mięśni. Ruch jest więc wskazany w każdym wieku i nie tylko w okresie wiosennym. Proste ćwiczenia, które może wykonać każdy to np. wchodzenie po schodach, czy zwykłe spacery. Warto zakupić krokomierz, który będzie motywatorem do codziennej aktywności. Każdego dnia powinniśmy wykonać co najmniej 15 tys. Kroków. Osoby zdrowe i sprawne fizycznie mogą wykonywać pompki, brzuszki, czy też pajacyki. Nie potrzeba do tego ani dodatkowego sprzętu, ani dużej przestrzeni.

Szybki powrót do formy po zimie jest możliwy. Wymaga od nas dyscypliny i samozaparcia. Wprowadzenie kilku zmian do swojej diety, spożywanie większej ilości warzyw i owoców, odpowiednie nawadnianie oraz regularna aktywność fizyczna sprawią, że efekty przerosną nasze najśmielsze oczekiwania.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.