Witamina B12 – sprawdź, czym grozi jej niedobór!

Na niedobory witaminy B12 cierpi mnóstwo osób na całym świecie. Należą do nich głównie weganie i wegetarianie, ale w grupie tej znajdują się również osoby spożywające mięso i ludzie starsi. Zbyt niski poziom witaminy B12 może być spowodowany jej brakami w dostarczanym pożywieniu lub za słabą absorbcją.

Główne funkcje witaminy B12

Witamina B12 odpowiada za właściwą pracę komórek ludzkiego organizmu, zwłaszcza szpiku kostnego, układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Bierze udział w syntezie DNA i RNA oraz przekaźników nerwowych i tworzeniu otoczki mielinowej (otacza ona komórki nerwowe). Zarówno witamina B12, jak i kwas foliowy i witamina B6, zapobiegają gromadzeniu się homocysteiny. Związek ten jest przyczyną powstawania miażdżycy i chorób układu krażenia.

b12-suplement
Jak objawiają się niedobory witaminy B12?

Brak witaminy B12 w efekcie doprowadza do stanów ciągłego zmęczenia, nerwowości, a nawet depresji. Witamina B12 pełni zasadniczą rolę w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej i jasności umysłu. Jednak objawy te nie muszą pojawić się od razu – niekiedy dostrzegamy je dopiero po wielu latach. W organizmie ludzkim za produkcję tej witaminy odpowiadają bakterie i, co może zaskakiwać, nadmierna dbałość o higienę może skutecznie utrudnić jej wytwarzanie. O niskim poziomie witaminy B12 w organizmie świadczą również często pojawiające się afty wewnątrz ust. Oprócz tego czerwone krwinki, w przypadku braków witaminy B12 nie mogą rozwijać się prawidłowo, co może doprowadzić do niedokrwistości.

Co jeść, aby uzupełnić braki witaminy B12?

Chociaż ludzki organizm jest w stanie produkować witaminę B12 (z udziałem flory bakteryjnej jelita grubego), najlepszą wchłanialność posiada, jeśli jest dostarczana wraz z pożywieniem. Zatem głównym jej źródłem będą produkty, takie jak:

  • ryby
  • wątróbka
  • jajka, zwłaszcza ich żółtka
  • małże i inne skorupiaki
  • sery pleśniowe
  • mięso (wołowina, wieprzowina, drób, baranina)
  • kiszona kapusta i ogórki

 witamina-b-12-w-diecie

Witamina B12 – suplementacja

Suplememntacja witaminy B12 jest wskazanym rozwiązaniem, jeśli wiemy, że nasza dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na nią. Witaminę B12 – suplement diety od ViVio w atrakcyjnej cenie można kupić tutaj. Aby uzyskać dobrą wchłanialność witaminy B12 w tabletkach, warto równocześnie zażywać kwas foliowy i wapń.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.