Karob to znany z legend chlebek świętojański, który pochodzi z krajów o ciepłym klimacie, ponieważ tylko tam rosną drzewa karobu. Karob jest też nazywany „chlebem św. Jana”, a jego owoce, schowane w długich strączkach porównywane są do kakao.
Drzewo karobowe pochodzi prawdopodobnie z Azji Mniejszej, z takich krajów jak Syria i Palestyna. Jest tam uprawiane od 3000 lat. W Europie karob występuje w Grecji, na Sycylii i na Cyprze.
Karob ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie występuje zazwyczaj w postaci proszku. Jest wykorzystywany jako zamiennik czekolady, ponieważ ma podobny smak i wygląd, z tą różnicą, że nie ma w nim kofeiny i kwasu szczawiowego. Jest to o tyle pozytywna informacja, że te dwa składniki uniemożliwiają wchłanianie wapnia w organizmie.
Z karobu wytwarzany jest sok, syrop, cukierki, czekoladki, wina, lecznicze likiery oraz karob w proszku, czyli tzw. mączka chleba świętojańskiego. Karob jest dodawany do ciast i napojów, a przez wegan jest stosowany jako zamiennik kakao, kawy i czekolady.
Nie masz pomysłu do czego użyć karobu? Wypróbuj przepis na ciasto z dodatkiem karobu.
Ciasto z karobem, żurawiną i orzechami laskowymi
Składniki:
1/2 szklanki mąki pszennej + 2 łyżki
1/3 szklanki karobu
1 duży banan, zmiksowany na puree
1/4 szklanki brązowego cukru, np. kokosowego
1/2 szklanki oleju, np. kokosowego
1/3 szklanki mleka roślinnego
1 szklanka orzechów włoskich
1/2 szklanki żurawiny suszonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni.
W misce wymieszać mąkę, karob, sodę i proszek do pieczenia.
W dużej szklance wymieszać bananowe puree, olej i cukier na gładką masę. Dodać mleko i wymieszać raz jeszcze.
Mokre składniki przelać do suchych, wymieszać do połączenia się, dodać żurawinę i orzechy. Dokładnie wymieszać i przełożyć do keksówki, wysmarowanej olejem.
Piec ok. 35 minut.
Smacznego!