Zdrowa moda – pilates.

Pilates jest systemem ćwiczeń fizycznych, stworzonych w XX wieku przez Josefa H. Pilatesa. Celem tego było uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni ciała. Jest połączeniem baletu, jogi i ćwiczeń izometrycznych. Kolejnym celem tej metody jest wytworzenie równowagi wewnętrznej w ciele. To trening dobrego samopoczucia.

b22

Zalety:

 • wzmocnienie mięśni, ale bez ich nadmiernego rozbudowania
 • poprawa postawy
 • zapobiega problemom z kręgosłupem i odciąża go
 • uelastycznienie ciała
 • rozciągnięcie mięśni
 • obniżenie poziomu stresu, wyciszenie się
 • poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia
 • poprawa ogólnej kondycji ruchowej i koncentracji
 • odchudza
 • uczy prawidłowej techniki oddychania
 • zapobiega kontuzjom

Jak wykonywać ćwiczenia?

Wykonuje się je bez stresu i nadmiernego wysiłku, przy relaksującej muzyce, która wprowadzi nas w dobry nastrój.

Pilates z piłką na brzuch:

Wygodnie usiądź na piłce z szeroko rozstawionymi nogami. Stopy nie mogą się ślizgać. Wciągnij brzuch i poruszaj biodrami w prawo, a potem w lewo. Jednak pamiętajmy o tym, że głowa i tułów podczas ćwiczenia muszą pozostać nieruchome, a plecy proste. Kolejno poruszaj miednicą w przód i w tył, a pod koniec wykonuj koliste ruchy. Wykonaj 10 powtórzeń ćwiczenia.

Połóż się tak, by kość lędźwiowa była na piłce, nogi oprzyj o podłogę a ręce spleć za głową. Odchylaj się do tyłu, po czym z powrotem do przodu jak najmocniej napinając mięśnie. Odchylając się do tyłu – wdech, do przodu – wydech. Wykonaj 3 serie tego ćwiczenia, po 5 powtórzeń każda.

aluna_de_pilates_ball_em_cima_da_bola

Pilates na kręgosłup:

Uklęknij przed piłką gimnastyczną i oprzyj na niej brzuch. Przetocz się na piłce w taki sposób, aby pod koniec Twoje dłonie dotknęły podłogi, natomiast kolana bądź łydki – piłki. Podczas wykonywania ćwiczenia, wciągamy brzuch (wciągając pępek jak najbliżej kręgosłupa), plecy mamy wyprostowane a kość ogonowa powinna być podwinięta. Wytrzymaj jak najdłużej w tej pozycji. Wykonaj 10 powtórzeń tego ćwiczenia.

Pilates na nogi:

Połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała. Łydki oprzyj na piłce i unieś pupę. Wykonaj „scyzoryk” – powolne wymachy nóg (raz jednej, raz drugiej) do góry i przyciągamy jak najbliżej głowy.

Utrudnij to ćwiczenie, zaburzając równowagę podnosząc nogę lewą i rękę prawą w tym samym czasie i na odwrót.

Obydwu ćwiczeń wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

Pilates na klatkę piersiową:

Połóż się na piłce w ten sposób, by odcinek lędźwiowy spoczywał na piłce. Wyprostowane nogi oprzyj na podłodze. Bardzo powoli podnoś ramiona ku górze a następnie przenoś je ku tyłowi. Wykonaj 15 powtórzeń.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.