Wypróbuj kilka sprawdzonych zasad zdrowej diety!

Jaka dieta jest najlepsza? W sieci pojawia się mnóstwo informacji i artykułów na tematy związane ze sposobem żywienia, idealnymi dietami i receptami na zdrowe życie. Jak więc wybrać spośród natłoku wiadomości fakty, które możemy wcielić w życie i cieszyć się pełnią zdrowia? Wypróbuj zasady zdrowej diety, które każdy może wcielić w swoje życie, bez konieczności spożywania leków i suplementów diety.

Jedz od rana

Śniadanie to podstawa dobrze zaczętego dnia, a mimo to wiele osób zapomina o jego zjedzeniu. Spożyty pokarm w ciągu godziny od przebudzenia pozwala wyregulować poziom cukru we krwi, a co za tym idzie dostarczyć dawki potrzebnej energii.

Spożywaj warzywa

Warzywa to ten rodzaj żywności, który powinien stanowić podstawę zrównoważonej diety. Zawierają mało kalorii i ogrom wartości odżywczych, zwłaszcza te w formie surowej, nieprzetworzonej, a ich indeks glikemiczny jest niższy od indeksu warzyw gotowanych. Jednak nawet jeśli mamy problem z poziomem glukozy we krwi i boimy się jedzenia warzyw gotowanych, które mogą wywołać jego wzrost, nie musimy całkowicie eliminować ich ze swojej diety. Spożywane w małych ilościach nie wywołują ujemnych skutków w organizmie.

Owoce to podstawa

Prócz warzyw każdy dbający o swoje zdrowe żywienie powinien pamiętać o wzbogaceniu diety o owoce. To one są źródłem wielu naturalnych witamin i związków aktywnych, które pozytywnie wpływają na prace poszczególnych organów naszego ciała. Wiele osób minimalizuje ilość spożywanych owoców ze względu na wysoką zawartość w nich fruktozy. Cukier ten może stać się pośrednią przyczyną różnych chorób cywilizacyjnych, otyłości, cukrzycy czy miażdżycy. Jednak trzeba pamiętać, że o wiele więcej fruktozy zawiera żywność przetworzona, taka jak słodycze, słodkie napoje, a nawet wędliny. Cukier prosty naturalnie występujący w owocach (również mleku) jest mniej szkodliwy, niż ten sztucznie dodany.

Zamień tłuszcze na zdrowe

Tłuszcze są potrzebne do funkcjonowania organizmu w sposób prawidłowy. Przechodząc na dietę nie powinno się eliminować ich całkowicie z jadłospisu. Dlaczego? Otóż tłuszcz jest źródłem wielu witamin w nim rozpuszczalnych. Wystarczy wyselekcjonować pokarmy tak, by dostarczały one kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i jednonienasyconych (omega-3) w zamian za te nasycone. Oleje, które są bogate w cenny kwas omega-3, to m.in. olej lniany, rzepakowy, sojowy, a także oliwa z oliwek.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.