Jak jeść, żeby nie przytyć w święta?

Jak nie przytyć w święta to pytanie dość powszechne, ponieważ wiele osób wie, że w tym czasie ograniczeń co do jedzenia, nie ma. I nic w tym dziwnego, jeśli na stołach znajdują się tak pyszne dania. Każdemu ciężko się oprzeć, nawet dietetykom. Jak zatem jeść, żeby nie przytyć w święta? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

jak nie przytyć w święta, jak nie przytyć przez święta, jak jeść, żeby nie przytyć w święta

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nie przytyć w święta – początek

Święta jak święta, dużo jedzenia, miła atmosfera, Kevin sam w domu w telewizji. Nic tylko usiąść i biesiadować. Jednak 3 dni przy stole w obecności tak dobrych dań to prosta droga do nadwagi. Jak zatem jeść, żeby nie przytyć?

Po pierwsze:

Pomimo tego, że w wigilie jest, post to pozwól sobie zjeść kilka małych posiłków przed kolacją świąteczną. Niech to będą małe i lekkie potrawy. Dobrze, jeśli ostatni posiłek zjesz ok. 1,5 godziny przed kolacją, ponieważ wtedy znacznie zmniejszysz apetyt w czasie kolacji.

Jak jeść żeby nie przytyć w święta – zacznij od lekkich potraw

Siadając do stołu zazwyczaj sam widok potraw sprawia, że ślinka cieknie. Ale pamiętaj, nie rzucaj się na jedzenie. Wykorzystaj pewną metodą, która pozwoli Ci zjeść tyle, ile faktycznie potrzebujesz.

Po drugie:

Jeśli usiądziesz do stołu, zjedz najpierw 2 małe posiłki składające się z produktów lekkostrawnych np. sałatka. Dopiero później przejdź do potraw tłustych.

Jedz powoli, a nie przytyjesz

Często mówi się o tym, żeby jeść wolno. Jednak zapewne chodzi Ci po głowie pytanie, po co? Rozwiązanie jest proste. Jeśli jesz wolniej, to Twój mózg szybciej zorientuje się, że faktycznie organizm jest nasycony. Jeśli jesz szybko, to zdążysz zjeść cały duży obiad, a dopiero po jakimś czasie odczujesz efekt przejedzenia.

Po trzecie:

Żuj każdy kęs, co najmniej 20 razy, a przy głównych daniach stosuj metodę odkładania sztućców. Polega ona na tym, że po wzięciu kęsa do ust, odłóż widelec na stół, do czasu aż przeżujesz i połkniesz pokarm. Później podnieś widelec, weź kęsa i stosuj to w czasie spożywania całego posiłku.

jak nie przytyć w święta, jak nie przytyć przez święta, jak jeść żeby nie przytyć w święta

Jak nie przytyć w święta – skomponuj odpowiedni jadłospis

Święta to czas, kiedy na stołach pojawiają się tłuste i ciężkostrawne potrawy. Często zdarza się tak, że są one wysokokaloryczne, więc nawet w małej porcji dostarczamy do organizmu znaczną ilość kalorii. Rozwiązaniem jest tutaj kilka praktycznych kuchennych trików.

Po czwarte:

Majonez zamień na jogurt naturalny, do potraw zamiast soli i cukru dodaj dużo ziół przyśpieszający metabolizm (pieprz, kurkuma, papryka, imbir), a posiłki staraj się przygotowywać bez smażenia (wybierz pieczenie).

Rusz się

Chyba najmniej pożądaną czynnością w czasie świąt jest aktywność fizyczna. Spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, więc szkoda czasu na trening. Jednak warto pamiętać, że każda aktywność w ciągu dnia pomoże Ci dbać o linie w czasie świąt.

Po piąte:

Każdego dnia wybierz się sam lub z członkiem rodziny, na co najmniej 1- godzinny spacer.

Podsumowanie

Teraz znasz już 5 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci przez święta skutecznie dbać o linie. Ich zastosowanie nie jest trudne, a może przynieść świetne efekty. Warto również pamiętać, że świąteczne obżarstwo to nic strasznego (o ile faktycznie nie przesadzamy). Ciesz się czasem spędzonym w gronie rodziny i jedz smacznie, pamiętając o zdrowiu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.