Szybka sałatka z pomidorów z olejem lnianym. W sam raz na drugie śniadanie!

Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno ziaren lnu. Posiada żółty kolor, specyficzny zapach i lekko orzechowy smak. Dzięki tłoczeniu na zimno składniki oleju, w tym głównie nienasycone kwasy tłuszczowe nie tracą swoich właściwości.

Olej lniany został doceniony już przez starożytnych Egipcjan, którzy stosowali go w celach leczniczych i zdrowotnych. Kobiety używały go do pielęgnacji ciała, a mężczyźni do ogólnego wzmocnienia organizmu.
W późniejszym czasie zdrowotne właściwości oleju zostały zapomniane, jednak ostatnio, kiedy modne staje się używanie zdrowych i ekologicznych produktów także olej lniany powrócił do łask konsumentów.
Olej lniany tylko w 10% składa się z tłuszczów nienasyconych, a pozostałe 90% to kwasy tłuszczowe Omega-6 [60%] i Omega-9 [30%].
Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla budowy tkanki mózgowej i syntezy hormonów.

Olej lniany w kuchni
Olej lniany posiada specyficzny smak i zapach, co powoduje, że nie każdemu może przypaść do gustu. Należy spożywać go na zimno, ponieważ podgrzany traci swoje właściwości. Jeśli dodajemy go do potraw smażonych lub gotowanych to powinno to mieć miejsce już po obróbce cieplnej i bezpośrednio przed spożyciem.

Olej lniany może być dodawany do zup i gotowanych ziemniaków, tuż po nałożeniu tych potraw na talerz. Stosuje się go też do przyrządzania sosów i majonezów.

Nie wiesz do czego dodać olej lniany? Wypróbuj przepis na sałatkę.

Szybka sałatka pomidorowa z olejem lnianym

Składniki
1 pomidor
1 mała czerwona cebula
3 łyżki oleju lnianego (do kupienia tutaj)
sól
pieprz kolorowy
2 kromki świeżego
Nieduży kawałek białego sera
Świeże zioła (wedle upodobań)

Pomidora i cebulę pokroić w kostkę, przyprawić solą i pieprzem. Skropić olejem lnianym. Podawać ze świeżym pieczywem i białym serem oraz posypane ulubionymi, świeżymi ziołami.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.