Przepis na zdrowe śniadanie? Czy istnieje coś takiego? Od zawsze wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i powinien być spożywany na starcie. Jednak praktyka często nie idzie w parze z zaleceniami i w świecie, w którym na nic nie ma czasu brak też miejsca na regularne posiłki.
Pożywne śniadanie jest gwarancją udanego, pełnego energii i wigoru dnia. Jeśli zapominasz o zjedzeniu tego posiłku objawy, takie jak senność, zmęczenie, ból głowy brak koncentracji będą u Ciebie widoczne bardzo często. Przyczyną jest nieuzupełniony po nocy poziom glukozy we krwi, który sprawia, że brak nam sił do działania.
Idealne śniadanie powinno być tak przygotowane, aby dostarczyło organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze i węglowodany.
W takim razie co jeść na śniadanie?
Aby uzupełnić zapotrzebowanie na białko (15%) chyba oczywistym jest, że najlepiej wybrać nabiał. Na śniadanie idealnie nadadzą się wszelkiego rodzaju sery, jajka, mleko i jogurty.
Dobry dzień, to taki, który rozpoczniemy serwując sobie śniadanie z dawką tłuszczów (30%). Pamiętać jednak należy, aby były to tłuszcze pożyteczne, zawarte np. w orzechach, różnych pestkach – słonecznika, dyni, ale też w kiełkach roślin. Najlepiej unikać z rana tłustych potraw typu fast food, lepiej też ograniczyć spożywanie margaryn i tłustych wędlin (np. boczku).
Jedząc śniadanie nie możemy zapominać, że na dobry dzień potrzebna będzie spora dawka węglowodanów (aż 55%). Cukry bardzo często kojarzą nam się ze słodyczami, a więc z tym co raczej kaloryczne i niezdrowe. Jednak przydatne węglowodany na śniadanie znajdziemy w owocach, miodzie, konfiturach, a także w owocowych sokach.
Wisienką na torcie dietetycznego śniadania będzie użycie ciemnego pieczywa zamiast białego. Jest ono bogate w błonnik, a ziarna posiadają duże walory odżywcze potrzebne na cały dzień.