Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dorosły człowiek każdego dnia powinien przeznaczać minimum 40 minut na wykonywanie dowolnej aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu. Jednym z najprzyjemniejszych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobów na wypełnienie powyższych zaleceń jest jogging. Systematyczny trening biegowy jest w stanie istotnie wpłynąć nie tylko na poprawę naszego samopoczucia i wyglądu sylwetki, ale przede wszystkim na poprawę zdrowia. Jak przygotować się do treningu? I jakie błędy najczęściej popełniamy podczas joggingu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne istotne informacje na temat biegania znajdziesz w poniższym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto biegać;
- Jak przygotować się do treningów biegowych;
- Czy dobre buty mają znaczenie;
- Jakich zasad diety przestrzegać, aby czuć się dobrze zarówno przed, jak i po bieganiu;
- Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas biegania.
Dlaczego warto biegać?
Regularne przestrzeganie aktywności fizycznej jest w stanie istotnie wpłynąć na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Systematyczny jogging powoduje zwiększenie pojemności płuc oraz wydolności oddechowo-krążeniowej, a tym samym lepsze dotlenienie organizmu i zmniejszenie ryzyka występowania chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Dodatkowo, odpowiednio przeprowadzony trening biegowy zwiększa elastyczność naszych stawów. Warto również wiedzieć, iż wykonywanie joggingu na świeżym powietrzu podnosi naszą odporność. To jednak nie wszystko! Podczas biegania w naszym organizmie produkowane są endorfiny (czyli hormony szczęścia), które istotnie wpływają na poprawę naszego nastroju. Jogging może okazać się również doskonałym wsparciem w walce z problemem nadwagi i otyłości. Okazuje się bowiem, że przebiegnięcie 1 kilometra w umiarkowanym tempie pozwala nam na spalenie około 60 kalorii.
Jak przygotować się do treningów biegowych?
Rozpoczęcie treningów biegowych nie wymaga od nas długiego okresu przygotowania. Możemy zacząć choćby od zaraz i z czasem wprowadzać stopniowe zmiany dotyczące sprzętu i techniki biegania. Zanim jednak wybierzemy się w daleką trasę, powinniśmy realnie ocenić własne możliwości. W tym celu, warto wykonać zestaw podstawowych badań krwi, jak również wykluczyć ewentualne nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu krążenia lub narządów ruchu. Trening biegowy warto rozpocząć od krótkich tras, które będziemy przebiegać w umiarkowanym tempie, dostosowanym do naszych indywidualnych możliwości. Warto pamiętać, że bieganie powinno sprawiać nam przyjemność, a przede wszystkim stać się systematyczne. Dlatego też, nie warto na początku stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. W ten sposób możemy zrazić się do niniejszej formy ruchu. Podczas joggingu z pewnością przyda nam się wygodna, przepuszczająca powietrze odzież, jak również odpowiednie obuwie. Ponadto, warto mieć przy sobie butelkę wody oraz opaskę monitorującą tętno, a także telefon komórkowy na wypadek gorszego samopoczucia lub zgubienia się podczas biegu w terenie. Pamiętajmy również o tym, aby za każdym razem przed rozpoczęciem treningu biegowego wykonać przynajmniej 15-minutową rozgrzewkę.
Czy dobre buty mają znaczenie?
Wybranie odpowiedniego obuwia do joggingu posiada ogromne znaczenie. Podczas dokonywania zakupu powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do zabezpieczenia nie tylko kości śródstopia, ale również kostki. Dobór nieodpowiednich butów może skutkować licznymi kontuzjami. Dodatkowo, podczas wyboru obuwia do biegania warto wybrać się do specjalistycznego sklepu sportowego, w którym sprzedawca podpowie nam, jaki rodzaj obuwia będzie właściwie dopasowany zarówno do naszych indywidualnych możliwości, jak i wymagań terenu.
Jakich zasad diety przestrzegać, aby czuć się dobrze zarówno przed, jak i po bieganiu?
Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem podczas wykonywania aktywności fizycznej, powinniśmy przestrzegać zasad zdrowiej diety. Niezwykle ważne jest, aby wyeliminować ze swojego jadłospisu:
- Słodkie i słone przekąski;
- Produkty obfitujące w tłuszcze nasycone;
- Wszelkie produkty typu fast-food;
- Słodzone soki i napoje gazowane;
- Tłuszcze pochodzenia roślinnego;
- Duże ilości czerwonego mięsa;
- Wszelkie używki oraz alkohol.
Dobre samopoczucie i przyspieszenie procesu utraty nadmiaru zbędnych kilogramów zapewni nam:
- Spożywanie regularnych, zrównoważonych posiłków (najlepiej 4-5 posiłków, co 2-3 godziny);
- Wprowadzenie do jadłospisu węglowodanów złożonych;
- Wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości świeżych warzyw i owoców;
- Wprowadzenie do jadłospisu naturalnych produktów mlecznych;
- Wprowadzenie do jadłospisu orzechów oraz pestek i nasion roślin;
- Wprowadzenie do jadłospisu świeżych ryb oraz roślin strączkowych;
- Wprowadzenie do jadłospisu zdrowych tłuszczów roślinnych.
Należy również pamiętać, aby każdego dnia dostarczać do organizmu odpowiednie ilości wody. Zgodnie z zaleceniami, osoby dorosłe powinny spożywać minimum 1,5L płynów (najlepiej w postaci wody niegazowanej) na dobę.
Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas biegania?
Podczas treningu biegowego łatwo popełnić liczne błędny, które mogą skutkować wystąpieniem poważnych kontuzji. Poniżej postanowiliśmy wyróżnić te najczęściej przez nas popełnianie:
- Po pierwsze: zapominanie o rozgrzewce;
- Po drugie: kierowanie kolan do środka podczas biegu;
- Po trzecie: nieodpowiedni dobór obuwia oraz odzieży do biegania;
- Po czwarte: spożywanie zbyt obfitych posiłków na krótko przed rozpoczęciem treningu biegowego;
- Po piąte: stawianie zbyt dużych kroków lub narzucanie zbyt szybkiego tempa biegu;
- Po szóste: nieodpowiednia ocena własnych możliwości.
Podsumowanie
Jogging jest doskonałym sposobem nie tylko na poprawę wyglądu naszej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowia i samopoczucia. Warto jednak pamiętać o tym, aby wykonywać trening biegowy w odpowiedni sposób. Przed przystąpieniem do regularnych treningów, warto również poddać profesjonalnej ocenie stan własnego zdrowia.