Zumba – poznaj sposób na smukłą sylwetkę i dobre samopoczucie

Od dawna szukasz sposobu na to, jak wysmuklić wygląd swojej sylwetki i zyskać dobre samopoczucie? A może zastanawiasz się nad tym, czy podczas uprawiania sportu można dobrze się bawić? Odpowiedzią na wszystkie Twoje pytania jest ZUMBA! Niniejszy rodzaj ćwiczeń cieszy się stale rosnącą popularnością na terenie naszego kraju. Nic w tym dziwnego, w końcu jest ona zapewnić nam nie tylko doskonałą sylwetkę, ale również świetną zabawę w gronie dobrych znajomych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zumby, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i skąd pochodzi zumba;
  • Jakie są rodzaje zumby;
  • Co może dać nam regularne uprawianie zumby;
  • Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia.
Czym jest i skąd pochodzi Zumba

Czym jest i skąd pochodzi zumba?

Zumba pochodzi z regionu Ameryki Południowej, a dokładnie z Kolumbii. Chociaż niniejszy taniec został opracowany stosunkowo niedawno, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, również wśród mieszkańców naszego kraju. Ten rodzaj treningu łączy ze sobą zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i elementy taneczne. Zajęcia zumby odbywają się zazwyczaj w klubach fitness lub w salach tanecznych. Podczas miesięcy wiosenno-letnich, treningi mogą odbywać się również na świeżym powietrzu. W zajęciach zumby uczestniczy zwykle kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. W czasie wykonywania treningu, uczestnikom towarzyszy zawsze skoczna i radosna muzyka. Instruktorzy zumby wplatają często do swoich treningów zarówno elementy salsy, jak i samby. Podczas treningu panuje wesoła, swobodna atmosfera, a jego uczestnicy uczą się nowych układów, które później samodzielnie mogą powtarzać we własnym domu.

Jakie są rodzaje zumby

Jakie są rodzaje zumby?

Chociaż zumba została opracowana stosunkowo niedawno, możemy wyróżnić kilka jej rodzajów:

Po pierwsze: ZUMBA BASIC – podstawowa forma treningu odbywająca się przy akompaniamencie południowo-amerykańskich rytmów. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zumbą.

Po drugie: ZUMBA TONING – charakteryzuje się nieco spokojniejszym tempem treningu. Niemniej jednak, wymaga od uczestników dużej wytrzymałości. Dzięki niniejszej formie treningu, możliwe staje się wymodelowanie sylwetki ciała. Zumba toning wykonywana jest z udziałem specjalnych ciężarków.

Po trzecie: ZUMBA GOLD – to zajęcia dla wszystkich tych osób, które charakteryzują się obniżoną kondycją fizyczną. Niniejsza forma treningu charakteryzuje się nieco spokojniejszym tempem oraz mniejszą intensywnością. Ponadto, opracowywane układy taneczne są prostsze i mogą wykonywane być przez osoby starsze, jak i również osoby borykające się z zaburzeniami w obrębie funkcjonowania narządów ruchu.

Po czwarte: AQUA ZUMBA – trening zumby wykonywany w wodzie. To idealna propozycja dla wszystkich osób, które zmagają się z ograniczeniami zdrowotnymi. Na przykład, zwyrodnieniami stawów lub chorobami kręgosłupa.

Po piąte: ZUMBATOMIC – trening opracowany specjalnie dla najmłodszych. Mogą uczestniczyć w nim dzieci już od 4 i aż do 12 roku życia. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko nabierają zdrowych nawyków, które zachęcają ich do regularnej aktywności fizycznej, ale również uczą się rytmiki.

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia

Co może dać nam regularne uprawianie zumby?

Uczestniczenie w treningach zumby nie tylko wypływa doskonale na poprawę wyglądu naszej sylwetki, ale również nastroju. Ponadto, regularne uprawianie niniejszej formy sportu może zapewnić nam:

  • Większą świadomość własnego ciała;
  • Przyspieszenie procesu spalania zbędnych kalorii (okazuje się, że podczas godzinnego treningu zumby możemy spalić nawet 500 kalorii!);
  • Poprawę ogólnej kondycji fizycznej;
  • Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości (takich jak: otyłość, cukrzyca, czy depresja);
  • Nawiązanie nowych znajomości;
  • Poprawę wyglądu i kondycji naszej skóry (zmniejszenie widoczności cellulitu).

Na trening zumby warto odpowiednio się przygotować. Ważne jest, aby zabrać ze sobą zarówno wygodną, swobodną odzież, jak i oddychającą bieliznę. Nie bez znaczenia jest również wybór obuwia. Na naszych stopach powinny znaleźć się zapewniające odpowiedni przepływ powietrza adidasy lub specjalne buty z elastyczną podeszwą, które zapewniają właściwą amortyzację, a przy tym uchronią nas przed kontuzjami.

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia?

Z roku na rok przybywa w naszym kraju osób, które zmagają się z problemem otyłości. Niniejsza choroba wiąże się nie tylko ze zmianą wyglądu sylwetki, ale przede wszystkim z poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dzięki regularnej aktywności fizycznej, możliwe staje się utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Dlatego też, zaleca się aby osoby dorosłe w ciągu dnia wykonywały minimum 40 minut ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności.

Podsumowanie

Zumba to doskonała propozycja aktywności fizycznej dla wszystkich osób, które marzą nie tylko o doskonałym wyglądzie swojej sylwetki, ale również o świetnej zabawie. Dzięki niniejszej formie treningu, możliwe staje się zarówno spalanie dużej ilości kalorii, jak i ćwiczenie koordynacji ciała. Zumbę można wykonywać zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w klubach fitness pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.